O nás

Vítejte na stránkách Rožnovského šermířského klubu. Jak již název napovídá, náš klub sídlí v Rožnově pod Radhoštěm a zabývá se historickým šermem. Hlavní náplní je rekonstrukce šermířských technik ze 14.-16. století a HEMA, tedy Historical Europian Martial Arts, česky řečeno evropská historická bojová umění.

Další, krapet vedlejší náplní klubu jsou techniky boje užitné na LARPech, tedy Live Action Role Playing akcích.

Jednodušeji řečeno se zabýváme rekonstrukcí a nácvikem evropských bojových umění s chladnými zbraněmi - dlouhým mečem, tzv. Federschwertem, také jednoručním mečem a štítem či pukléřem a rapírem. Okrajově naše tréninky také zpestřujeme technikami zápasu, sebeobrany nebo také bojem s dýkou. Zaměřujeme se na období 14.-16. století, čerpáme ze seminářů šermířských škol a samozřejmě také z dochovaných příruček německých mistrů.

Cílem našeho klubu je naučit se ovládat zbraň ve volném souboji, nejedná se tedy o scénický, předem naučený šerm s danou choreografií, proto nás na žádných hradních vystoupeních nečekejte. Primárně klademe důraz na umění šermu jako takové, což v neposlední řadě podporujeme dostatkem cvičných soubojů, sparringů v rámci tréninků a možností poměřit síly jak mezi sebou samými, tak i mezi šermíři z jiných skupin, například v námi organizovaných turnajích.

Něco málo z historie klubu

Šerm má v Rožnově dlouholetou historii, v minulosti zde fungovala kupříkladu divadelní, šermířká a ohňovácká společnost Historika. I tímto uskupením někteří naši členové klubu prošli. Dále zde již přes patnáct let funguje LARPová skupina Nordssoni z Trollsburgu. A právě zde má náš klub své kořeny...

Začalo to scházením se pár přátel někde v lese s meči stlučenými z čeho se jen dalo, spojovala nás chuť naučit se bojovat a samozřejmě vyrazit na nějakou tu dřevárnu či LARP.

Jak léta plynula, tréninky se staly organizovanějšími, z lesa se přesunuly do tělocvičny, ale stále šlo hlavně o to potkat se a neřízeně si zabojovat s LARPovými zbraněmi. Tak tomu bylo až do roku 2014, kdy vznikl první vedený šermířský/LARPový kroužek pod Střediskem volného času Rožnov p. R.